Kdo by nechtěl mít svůj vlastní vysněný domov. Baráček, o kterém básní celá léta. Když to dovolí finance, potom si ho může dotyčný i sám navrhnout. Samozřejmě bude muset mít po čase vedle sebe i rádce. Tedy nějakého architekta a stavaře. Ale pustit se do návrhu domu na začátku bez cizí pomoci lze zvládnout. Jen je vhodné se na to vše dobře připravit.
Výběr lokality je jedním z nejdůležitějších rozhodnutí. Koupě pozemku bývá investicí na celý život. Výběru je třeba věnovat velkou pozornost. Zatímco mladí mají tendenci inklinovat spíše do městských aglomerací, ti poněkud starší mohou táhnout k venkovu. Vše má své pro i proti. Rozhodujícím faktorem bývá velikosti pozemku i domu.
Dále je důležitá také jeho orientace, ale i dopravní dostupnost, vybavenost inženýrskými sítěmi, či občanská vybavenost. Zvažte také, jaký budete mít přístup ke svému domovu a kolik garáží hodláte využívat.
Zřejmě už máte nějakou představu, jak by asi měla vysněná nemovitost vypadat. Zda tíhnete k modernímu stylu, či máte sklony k něčemu historizujícímu. Možná jste někdy narazili na dům, který vám vysloveně padl do oka.
Určitě pomůže, když se budete kolem sebe pozorněji dívat. I maličkosti, na které narazíte, vám nakonec mohou bydlení ve vaší nemovitosti příjemně oživit. A pokud vám vysloveně něco padne do oka, určitě neprohloupíte, když si něco i vyfotíte.
Nebo si dělejte poznámky. Zvláště pro pozdější konzultaci s architektem. Pokud projektantovi dovedete dobře sdělit vaši představu, bude mnohem snadnější navrhnout dům podle vašich představ. Třeba pomocí fotek a inspirací. Pomůže to také při zpracování plánů pro případného stavitele.
Oba vám později poskytnou potřebné zkušenosti a odborné znalosti. Vědí, co je reálné, a mohou varovat před případným úskalím vašeho návrhu. Navíc díky zkušenostem z předchozích staveb vám mohou poradit. A nasměrovat vás k efektivnějšímu zhodnocení vašich peněz.
Najdete v nich spoustu nápadů na venkovní i interiérový design. Tedy vše potřebné, včetně návrhů pokojů a zajímavé vychytávky, které vás nemusí ani napadnout. Navrhnete si tak vlastní domov vhodný pro váš způsob života. Přitom se musíte také rozhodnout, jak velký dům byste vlastně chtěli. Zda má být obývací pokoj otevřeně propojený s kuchyní v jeden prostor, kolik pokojů by měl mít. A taky, zda chcete vlastní pracovnu, posilovnu, bazén a podobně.
Počítejte, že cena stavby se odvíjí za obestavěný 1 m3. Proto důkladně zvažte, zdalipak navrhujete dům, který zvládnete ufinancovat.
Pomůže vám se orientovat, zda budete mít v domě dostatek místa na vše, po čem toužíte. Nejen na velikost samotných pokojů, ale rovněž na úložné prostory, prádelnu, případnou terasu a jiné důležité prostory. V návrhu domu se detailně zaměřte na dokončení jedné úrovně za druhou. Na pozemku s dřevinami většinou platí, že stromy a vysoké živé ploty mohou poskytnout stín a bariéru proti větru. Menší stromy časem vyrostou a budou více stínit slunečnímu světlu.
Pomáhá si například na parkovišti nakreslit půdorys domu křídou na zem. Zjistíte tím, jestli opravdu navržená dispozice odpovídá vašim představám. Pokud si nejste jisti, nebojte se poradit s odborníky z projekční kanceláře.
Na trhu je dnes na výběr z velkého druhu materiálů. Jaký si pro svůj dům i vnitřní design zvolíte, záleží pouze na vás. Může vám také ušetřit pozdější větší náklady na energie. I proto je dobré zvážit například i velikost oken kvůli přirozenému světlu. Výběr oken je potřeba důkladně zvážit.
A to jak s architektem, tak s případnými stavaři. Ti vám tak ušetří hned dvakrát – pozdější zklamání z nerealizovatelných přání a nadbytečné výdaje. Mohou se orientovat v dané lokaci, co se týká stavebních předpisů a místního územního plánu. A přidat i další praktické zkušenosti. I jejich zájmem by mělo být, aby vše proběhlo bez komplikací a abyste byli nakonec zcela spokojeni.
Ve svém domě strávíte mnoho dalších let, proto šetřit na projektu se nevyplácí. Čím více informací architektovi a stavařům poskytnete, tím větší bude šance, že vám pomohou vytvořit dokonalý domov.
Budete muset podat žádost o vydání stavebního povolení na příslušném městském stavebním úřadu. K žádosti je nutní doložit i souhlasná stanoviska všech dotčených orgánů. Podle platné vyhlášky je správní orgán povinný rozhodnout o stavebním povolení nejpozději do 60 dnů od podání žádosti. Informace o tom, co bude třeba k žádosti doložit, získáte na příslušném úřadu ještě před samotným podáním žádosti.
Počítejte ještě s návštěvou elektráren, plynáren, vodáren a dalších institucí při vyřizování přípojek. Ti všichni musí souhlasit, že se k nim napojíte, jak se k nim napojíte a kolik od nich budete odebírat. Projekt domu by měl mít odpovědi na všechny tyto otázky.
Samozřejmě můžete dům stavět svépomocí. Stavba tak může být finančně méně nákladná, ale bude vám zřejmě trvat déle. A zaskočit vás mohou rovněž narůstající ceny a dostupnost stavebních materiálů. Pokud nejste odborníci, potom je rozumnější jeho realizaci svěřit stavební firmě.
Rozhodně však nezapomeňte na stavební dozor. Ten by měl být zárukou, že bude stavba provedena kvalitně. A ušetří vás od případných nepříjemných a nenadálých problémů a starostí. Dozor je ze zákona povinný pro stavby svépomocí.
Samozřejmě vás to vše bude něco stát. Při návrhu vlastního domu si však můžete spočítat, jak jej postavit. Abyste ušetřili třeba na stoupajících energetických nákladech nejen na vytápění. I když máte jasno, kolik chcete do svého domu investovat, je dobré myslet na zadní kolečka. Respektive mohou nastat nepředvídatelné okolnosti. Proto je dobré si nechat nějakou finanční rezervu pro tyto případy.