Sádrová omítka je velmi jemná a jednovrstvá. Můžeme ji využít na veškerá zdiva v interiéru. Pojďme se tedy podívat na její specifika a výhody.
Sádra zvládne regulovat vlhkost a udrží tak v místnosti příjemné klima. Pokud tedy máte místnost s větší vlhkostí, sádrová omítka ji absorbuje a později opět uvolní do ovzduší.
Sádrová omítka samozřejmě splňuje všechny stavební i fyzikální požadavky pro vnitřní prostory. Nesmíme však opomenout ani její dekorativní vlastnosti, kvalitní a jednoduché zpracování a hladký povrch stěny. Další skvělou vlastností je vysoká přilnavost. Samotná omítka je lepivá, a tak snadno přilne ke všem stavebním materiálům. Na vyschnutí potřebuje zhruba 10 až 14 dní.
Využít ji můžete k více účelům. Vhodná je i v případě, že chcete vytvořit zajímavé povrchy či podklad pro tapety i obklady.
Sádrovou omítku můžete zpracovat ručně i strojem. Podklad nevyžaduje žádnou speciální úpravu a penetrační nátěr se aplikuje pouze pod prefabrikované betony.
Podklad musí mít teplotu minimálně +5 stupňů. Důležité také je, aby byl suchý. Ze stěny odstraňte nečistoty a spáry hlubší než 5 mm vyplňte. Pokud omítku zpracováváte ručně, nanášejte vrstvu okolo 5 mm. Celý proces byste měli stihnout maximálně do 100 minut.
Pokud omítku zpracováváte strojně, využijte ji na podklad jako je beton, pálená cihla či dřevocementové desky.
Sádrová omítka zajišťuje prodyšnost zdiva, přijímá a uvolňuje vlhkost. Nemusíte ji brousit a nedrží se v ní prach. Pokud tedy hledáte materiál, který reguluje teplotu v místnosti, zabraňuje vzniku plísní a zároveň má dekorativní vlastnosti, je sádra ideální volnou!