Je letní sobotní odpoledne, obloha bez mraků. Na terase svého nového domu pořádáte s přáteli grilovačku, děti pobíhají po zahradě. Hotová idyla. A to jste ještě nedávno hledali projektanty, kteří se postarají o projektovou dokumentaci – povinnou součást každé stavby.
K naplánování stavby. Zní to sice jednoduše, ale projektová dokumentace ke stavbě domu je souborem velmi podrobných údajů. Na základě jejího vypracování můžete získat stavební povolení (nebo vám jej může stavební úřad z nějakého důvodu zamítnout), budete znát náklady na stavbu domu, vymezíte rozsah stavby nebo určíte technologické postupy.
Každá dokumentace obsahuje několik částí. Pro různé fáze vaší stavby potřebujete mít vypracovaný jiný stupeň dokumentace. Nejčastěji se setkáte s těmito stupni projektové dokumentace:
Prvnímu stupni ještě předchází předprojektová příprava. Ta většinou zahrnuje architektonickou studii, návrh rozpočtu a v případě rekonstrukce i pasport stavby.
Tip FOLZY: Před výběrem zhotovitele stavební projektové dokumentace se ujistěte, že vám zajistí i předprojektovou přípravu. Od začátku si tím celý projekt usnadníte. Pravděpodobně vám to také ušetří trochu peněz i času. Víte, že kromě architektonické a projekční činnosti se vám FOLZA postará klidně o celou realizaci stavby? Jediným rozhodnutím tak získáte spolehlivého partnera s týmem profesionálů.
Některé části projektové dokumentace pro vás celkem srozumitelné, z jiných naopak jen těžko něco vyčtete. Tedy pokud sami nejste architekti nebo stavební úředníci.
Dokumentace pro stavební povolení (DSP) slouží k představení stavby úřadu v tom ohledu, aby stavba splnila požadavky dané zákonem a příslušnými vyhláškami. Projektant se tedy zavazuje, že stavba splní požadavky z hlediska jak stability, požární bezpečnosti, ale také že tam bude např. dostatečná výška místností, že se zvládne vytopit na požadované teploty s přípojkou na místní zdroj energie a další. Říká tedy, jak bude stavba vypadat, z čeho bude, ale neříká, jak bude postavena.
Dokumentace pro provedení stavby (DPS) obsahuje podrobné informace o technickém řešení. DPS slouží k vytvoření detailního rozpočtu stavby a samotnému průběhu stavby. Dále slouží jako referenční materiál pro stavební dozor, který na základě této dokumentace kontroluje správnost provedení prací. DPS také poskytuje základ pro výběr dodavatele stavby. Z DPS lze udělat i orientační rozpočet stavby, který odpovídá +/- 15% realitě.
Dokumentaci pro realizaci stavby (DRS) často lidé přeskakují a staví dle DPS, což se právně nesmí, reálně se tak ovšem děje. To může vést k prodražení celé stavby, a prodloužení doby potřebné ke zhotovení díla.
V DRS se stanoví, jak přesně bude stavba složená, jak budou vyřešeny detaily (např. tepelné mosty), jak budou přesně vedeny trubky a skládány stropy a střechy.
Projektová dokumentace nebo její některé části patří mezi náležitosti, na které potřebujete odpovědné pracovníky. I kdybyste se chtěli do tvorby dokumentace pustit sami, bez zásahu architektů, projektantů či jiných autorizovaných osob se prostě neobejdete. Nařizuje to totiž stavební zákon.
Vše se odvíjí od toho, jaký zvolíte postup. Pokud se třeba rozhodnete pro vyřizování všech povolení a poletování po úřadech na vlastní pěst, vezme vám to spoustu času i energie. Mnohem pohodlnější bude přenechat veškerou práci na firmě zajišťující kromě projektové dokumentace i s ní spojené doplňkové služby.
Počítejte s tím, že od započetí příprav na projektu po zahájení stavby uběhne nějaký ten pátek. Dokonce hned několik pátků. Některé věci bohužel neovlivníte ani vy, ani projektanti. Tím myslíme zejména spolupráci a ochotu úřadů. Projektovou dokumentaci můžete mít hotovou za rok. V případě nechtěných prodlev se ale protáhne i o několik měsíců.
Cena projektové dokumentace závisí na rozsahu dokumentace i velikosti stavby.
Celkové náklady na zpracování dokumentace jsou u rodinných domů zhruba mezi 5-9 % celkové ceny zakázky. Tedy pro novostavbu RD za 5 milionů korun je cena projektové dokumentace cca 250-400 tisíc Kč.
Z uvedené částky zaujímají náklady na dokumentaci pro povolení stavby cca 25-40 % ceny, realizační dokumentace pak dalších 30-50 %. Zbytek nákladů (cca 15%) připadne na přípravu zakázky, rozpočty a autorský dozor projektanta/architekta, jenž je ze zákona povinný.